Shqipëria

Historia e 10-vjeçares që preku shqiptarët: Familja Kurti, ka më në fund një shtëpi!

Shkruar nga Anabel

18 Janar 2020

Historia e 10-vjeçares që preku shqiptarët: Familja Kurti, ka

Që sot, 10-vjeçarja e quajtur Rogerta Kurti dhe 7 motrat e vëllezërit e saj do të jetojnë në një shtëpi të vërtetë! Arbër Hajdari, themelues i "Fundjavë Ndryshe" ka njoftuar përmes një postimi në Instagram-in e tij se ashtu siç premtuan, i dhanë familjes Kurti një banesë të re.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Arbër Hajdari (@arberhajdari) on

"Gëzim dhe shpresë!- shkruan ai. E gëzofsh shtëpinë e re Rogerta! Jemi shumë të lumtur që i dhamë fund vuajtjeve të tua.Faleminderit kompanisë "Alb Chrome" dhe gjithë shqiptarëve për kontributin. Bamirësia nuk të varfëron."

10-vjeçarja, (historia e së cilës trishtoi këdo që e dëgjoi) e kishte thuajse të pamundur të ecte. Një sëmundje e rëndë në këmbën e saj, bënte që vogëlushja t'i kalonte ditët me dhimbje dhe lot bashkë me prindërit dhe fëmijët e tjerë, në Klos, brenda disa mureve me asgjë brenda. 

Historia e 10-vjeçares që preku shqiptarët: Familja Kurti, ka

Kushtet në të cilën familja jetonte ishin të mjerueshme. Fëmijë që flinin në tokë, pa dritare, pa krevate, pa ushqime, pa ilaçe.

Historia e 10-vjeçares që preku shqiptarët: Familja Kurti, ka

Pasi rastin në fjalë u mor përsipër nga "Fundjavë ndryshe", ndërkohë që punohej për shtëpinë e re të familjes, vajza iu nënshtrua mjekimeve në spital, ku po kurohet pasi u diagnostikua me  Hemangioma, tumor i enëve të gjakut.

 

MOS I HUMBISNI