Out and About

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Shkruar nga Anabel

14 Janar 2020

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Më poshtë gjeni disa gatime nga gjithë bota, që përveçse të veçanta mund të etiketohen edhe si të neveritshme.

1. Smalahove, Norvegji

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Smalahove është kokë qingji e pjekur. Thonë që pjesa më e shijshme janë sytë.

2. Basashi, Japoni

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Basashi është mish i gjallë kali që pritet hollë dhe shërbehet me xhenxhefil, qepë të njoma dhe salcë soje.

3. Zwiebelmettwurst , Gjermani

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Zwiebelmettwurst është mish derri i grirë që shërbehet me qepë.

4. Cuy asado, Ekuador

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Cuy asado është brejtës i pjekur në zgarë që gatuhet në raste të rralla.

5. Balut, Filipine

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Balut është embion rose në zhvillim e sipër.

6. Arroz de cabidela, Portugali

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Arroz de cabidela bëhet me pulë ose lepur që gatuhet në gjakun e vet dhe shtohet me oriz dhe uthull.

7. Butod, Malajzi

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Një krimb i gjallë.

8. P’tcha, Izrael

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

P’tcha janë këmbë viçi të xhelatinizuara.

9. Flæskesvær, Danimarkë

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Flæskesvær janë rripa lëkure derri të ziera dhe më pas të pjekura me kripë.

10. Chapulines, Meksikë

Mos e lexoni këtë artikull para se të hani

Chapulines janë karkaleca bari të skuqur.

MOS I HUMBISNI