Vip Vanity

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye Bye”

Shkruar nga Anabel

13 Gusht 2019

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye

Dafinën quajeni ç’të doni, por mos e quani të mërzitshme sepse thjesht s’është e vërtetë! Çdo dalje publike, çdo foto, çdo veshje, grim, flokë, thonj, është e kuruar dhe interesante. Nuk pranojmë argumenta kundër. Sidoqoftë, jemi këtu për të folur për këtë look, realizuar për videoklipin e “Bye Bye,” në bashkëpunim me Taynën.

Sellma, artistja pas grimit, ndoqi një teknikë të vjetër, tejet popullore gjatë viteve ’60-’70 që quhet draping (sigurisht që anglishtja ka një term dhe për këtë), që do të thotë t’i vësh perde fytyrës. Teknika e Way Bandy shërbeu si frymëzim për linjën e makeupit të Marc Jacobs që në 2016-n nxorri në treg një paletë blush-i pikërisht për draping.

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye

Shkurtimisht më vonë, Rihanna hijeshoi tapetin e kuq të Met Gala 2017, me temë “Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of The In-Between” me blush në tempuj e në qepalla. Ç’moment ikonik.

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye

Që nga ai moment, draping filloi të vihej re në sfilatat e pranverë/verë 2018. Te Kenzo përdorën një ngjyrë pjeshke, Giorgio Armani zgjodhi të argjendtën, ndërsa Valentino rozën klasike.

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye

Verë 2019. Draping mbërrin në fytyrat e Dafina Zeqirit dhe Vesa Lumës. Nëse jeni natyra guximtare – ose Luan – mund të zhyteni në blush për një rast të veçantë, ku është e nevojshme të jeni qendra e vëmendjes. Për një version më të butë të këtij grimi, vendosni blush në mollëza dhe çojeni sipër në tempuj e në qepallë. Shpërhapeni mirë. Për të zbutur më tej efektin, vendosni pudër të tejdukshme sipër.

Si të realizoni grimin fantastik të Dafinës në “Bye

MOS I HUMBISNI