KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Sex

6 gjëra që duhet të dija para se të bëja seks për herë të parë

Shkruar nga Anabel

12 Qershor 2019

Unë dhe seksi nuk u njohëm në mënyrën më interesante të mundshme. Isha 18 vjeçe, në vit të parë dhe paksa e pirë. Partneri im quhej Tom dhe më dukej djalë i mirë, të paktën nga ato gjërat që kisha mësuar për të gjatë një jave. Dukej i sjellshëm, i qetë dhe flirtonte i nervozuar. Seksi me të ishte i sigurt dhe i tmerrshëm. Pak a shumë si konkurset që merrja pjesë në shkollë – një detyrë e mërzitshme që duhet ta përfundoja, por pa endorfinat dhe ndjesinë që vinte me të. I shkova nga pas Tom-it sepse isha e lodhur me të qenurit e virgjër. Ramë dakord që ai duhet të sigurohet që të ndihesha rehat, e dëshirueshme, të kujdesej për mua dhe të kisha gjithë çfarë më nevojitet. Por pasi e bëmë, ai nuk më telefonoi më kurrë, edhe pse tre vite më vonë m’u lut që ta falja.

Mësova shumë për seksin, 10 vite pas herës sime të parë. Do të doja të mos kisha pritur aq shumë. Paepuria për të mësuar për seksin, gjininë dhe rolin tim në marrëdhënie të tilla ka qenë një përvojë që më ndryshoi jetën. Ja çfarë do të doja të dija para se të shkoja për herë të parë me Tom-in.

1. Paraloja = seks

Kur isha e vogël, paraloja diskutohej si diçka opsionale: ose bëje, ose jo. M’u desh kohë që të ndryshoja këtë mënyrë të menduari dhe ta konsideroja seksin si një përvojë shumëdimensionale – nga fillimi i ngadaltë deri në fund. Seksi nuk është garë për të arritur orgazmën.

2. Orgazma e një gruaje nuk është thjesht diçka për t’u bërë

Orgazmat e gruas nuk kanë pse të jetë bezdisëse, mister apo diçka për t’u bërë.

3. Bëj qejfin tënd

Seksi nuk është punë. Pra, është e nevojshme të jesh aktive dhe e përkushtuar ndaj kënaqësive të tua dhe të partnerit/es. Nëse nuk je në humor, lërë. S’ke pse sforcohesh.

4. Seksi është i rrëmujshëm

Trupi yt duhet dashuruar ashtu siç është: Nuk ke pse lahesh para se të bësh seks. Nuk ke pse lahesh pasi ke bërë seks. Aromat natyrale nuk janë të tmerrshme, përkundrazi. Seksi është intim, rrëmujë dhe me raste edhe për të qeshur. Sillni dëshirë dhe energji.

5. Komunikim dhe vetëm komunikim

Kam qenë e turpshme për kushedi se sa e sa kohë para, gjatë dhe pas seksit. Një turp i tillë më vodhi atë për të cilën kisha nevojë – komunikimin. Sot e kuptoj sa i rëndësishëm është komunikimi në një romancë pasi është e vetmja mënyrë për të mësuar për veten dhe partnerin/en.

6. Seksi ka nevojë për kureshtje

Në pjesën më të madhe të kohës, gjatë marrëdhënieve seksuale, kam qenë pasive. Më vonë, kuptova sa e rëndësishme është që të kesh kuriozitet për çdo gjë. Prandaj duhet t’i japësh kohë mjaftueshëm vetes dhe partnerin në mënyrë që të mësojmë nga njëri-tjetri.

Si përfundim, që të kisha një marrëdhënie të shëndetshme seksuale duhet të harroja gjithë ç’më kishte mësuar shoqëria për vite me radhë. Ndoshta jo të gjithëve na u mësua seksi siç duhet, ndaj na duhet të edukojmë veten.

 

- Përshtatur nga “6 things I with I knew when I started having sex”, shkruar nga Haley Nahman për Man Repeller.

MOS I HUMBISNI