Muzika

Përfundon nata e parë e Festivalit Evropian të Këngës

Shkruar nga Anabel

14 Maj 2019

Përfundon nata e parë e Festivalit Evropian të Këngës

Është mbajtur sot nata e parë e Festivalit Evropian të Këngës, në Tel Aviv, Izrael. 

Mbrëmja u çel me performancën e fitueses së vitit të shkuar, Netta- s, e cila rrëmbeu çmimin e madh me këngën "Toy". 

Përfundon nata e parë e Festivalit Evropian të Këngës

Eventi muzikor u prezantua nga Erez Tal, Assi Azar, Lucy Ayoub dhe supermodelja e njohur Bar Refaeli. 5 shteteve të cilët janë kualifikuar automatikisht në finale (Italia, Franca, Gjermania, Britania e Madhe dhe Izraeli) do t’u bashkohen edhe dhjetë finalistë të tjerë nga nata e sotme, konkretisht: Greqia, Bjellorusia, Serbia, Qipro, Estonia, Republika Ceke, Australia, Islanda, San Marino dhe Sllovenia.

Përfundon nata e parë e Festivalit Evropian të Këngës

Këtë vit, Eurovision- i  u ndoq drejtpërdrejtë edhe në kanalet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Australisë dhe Kinës. Ju kujtojmë se Shqipëria përfaqësohet nga këngëtarja Jonida Maliqi, me “Ktheju Tokës”, fituese e Festivalit të 57 të këngës në RTSH. Maliqi konkurron në natën e dytë gjysmëfinale (data 16 maj) dhe do të jetë e 14- a në radhë, që është dhe kodi i votimit për këngën shqiptare.

MOS I HUMBISNI