KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Bota

Qëndrojnë të heshtur: Pse të famshmit po postojnë këto video në Instagram?

Shkruar nga Anabel

14 Prill 2019

Nën hashtag-un #DayOfSilence (Dita e heshtjes), të famshëm anembanë botës po postojnë së fundmi video ku qëndrojnë të heshtur. E gjitha kjo është një nismë e GLSEN (Gay, Lesbian & Straight Education Network) – organizatës arsimore me bazë në Shtetet e Bashkuara, që ka për qëllim luftën kundër diskriminimit dhe ngacmimeve me bazë orientimin seksual, identitetin gjinor dhe racor.

VIP-a të njohur, marrë shkas nga fakti se 8 nga 10 studentë të LGBTQ+ në botë përballen me dhunën verbale, kanë vendosur të postojnë videot sensibilizuese; përmendim këtu Julia Roberts,

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Julia Roberts (@juliaroberts) on

Kerry Washington,

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kerry Washington (@kerrywashington) on

Zoe Saldana,

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zoe Saldana (@zoesaldana) on

Ellen DeGeneres

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ellen (@theellenshow) on

dhe jo vetëm.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by American Housewife (@americanhousewifeabc) on

#DayOfSilence është përkrahur edhe nga shumë njerëz të thjeshtë nëpër botë, si një shenjë për t’i dhënë fund diskriminimit nëpër shkolla. Është quajtur kështu për të përfaqësuar në mënyrë simbolike heshtjen e nxënësve të LGBTQ+ dhe manifestohet gjithnjë të premten e tretë të muajit prill (19 prill, 2019).

MOS I HUMBISNI