Anabel Dossier

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e përgjithmonë në familjen mbretërore!

29 Gusht 2018

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

Si përfaqësuese e denjë e një familjeje aristokrate, Diana Spencer ishte figura perfekte e një princeshe. Ajo gjithmonë ja dilte të tërhiqte vëmendjen me veprimet dhe sjelljet e saj. Ishte ajo e cila bëri revolucion në familjen mbretërore, ndonëse për këtë iu desh të ndahej nga jeta në moshë fare të re.

Falë saj, shumë rregulla kanë ndryshuar, duke ua bërë edhe më të thjeshtë jetën princeshave të reja.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

1. Ajo e zgjodhi vetë unazën e fejesës.

Si rregull, unaza e fejesës për çiftet mbretërore porositen nga argjendari të famshme ose nga reliket e çmuara që familja i ruan brez pas brezi.  Princeshë Diana hoqi dorë nga kjo traditë dhe zgjodhi një nga unazat që i pëlqyen në katalog.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

2. Ishte gruaja e parë në familjen mbretërore që lindi fëmijët në spital!

Gratë e familjes mbretërore zakonisht lindnin në shtëpi ku kishin gjithë kushtët e nevojshme pët të pritur bebushin. Princeshë Diana ishte e para e cila vendosi t’i sillte në jetë të vegjëlit në spital, duke kthyer kështu një tjetër traditë. Falë saj, Kate Middleton bëri të njëjtën gjë me 3 fëmijët e saj.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

3. Diana i rriti fëmijët sipas mënyrës së saj!

Më herët, të kaloje shumë kohë me fëmijët nuk ishte e pranueshme për familjen mbretërore. Për shembull, kur princi Charles ishte 2 vjeç, atë e linin me gjyshërit e tij ndërkohë që prindërit udhëtonin jashtë. Princesha nuk ishte dakord me këto formalitete dhe i rriti djemtë me një tjetër frymë. Ajo ishte kundër ndarjeve të gjata. Harry dhe Ëilliam kanë qenë gjithnjë bashkë me të në çdo udhëtim. Princeshë Diana luftoi shumë që fëmijët e saj të kishin një fëmijëri normale.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

4. Lady Diana ishte shumë e hapur me njerëzit e thjeshtë!

Emri i saj lidhet menjëherë me humanizmin dhe bamirësinë. Prandaj dhe njerëzit e quanin ndryshe, “Princeshë e Popullit”.  Të njëjtën rrugë, kanë ndjekur dhe princat e rinj, duke fituar dashurinë e të gjithëve.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

5. S’kishte frikë të tregonte ndjenjat e saj.

E gjithë media e shkruar merrej me të. Paparacët e ndiqnin hap pas hapi dhe shkrepnin çdo hap të sajin. Pavarësisht kësaj, ajo ishte sërish e sinqertë me gazetarët. Pranonte çfarë nuk shkonte dhe rrëfente disa nga vështirësitë e martesës me princin Charles. Ndërsa tani, Meghan Markle bëri të njëjtën gjë. Nusja e re e familjes, nuk u kursye të ndante me të gjithë detaje nga historia e saj dhe Harry-it.

6 tradita që princeshë Diana i ndryshoi njëherë e

6. Eksperimentonte me pamjen.

Pavarësisht rregullave strikte, Diana ja dilte gjithnjë të dukej ndryshe, elegante dhe thjesht e bukur. Princesha nuk kishte frikë të eksperimentonte. Një herë përshembull, përdori një tiara për varëse.

Dukesha e re, po bën të njëjtën gjë. Meghan nuk e limiton veten në stilin e saj, që sigurisht është chic dhe elegant, por shumë ndryshe nga ç’jemi mësuar t’i shohim princeshat tipike.

MOS I HUMBISNI