Fletore Kinemaje

Bëjini vetes një nder dhe shkoni menjëherë të shihni ‘Black Panther’

20 Shkurt 2018

Bëjini vetes një nder dhe shkoni menjëherë të shihni

“Black Panther” është një film me superheronj dhe vetëm nga kjo fjali besoj se shumë prej jush morën vendimin për të mos e parë kurrë, për të mos e marrë hiç në konsideratë. Jini pakëz më mendjehapur ndaj gjërave të reja dhe lexoni pak më gjatë. Ky film është fantastik. Këtë s’po e them vetëm unë (fanse e Marvel me shokë), por çdo njeri e kritik që ka parë filmin. Kaq shumë njerëz s’mund ta kenë gabim.

Filmi flet për një shtet imagjinar në Afrikë, të quajtur Wakanda, në dukje vend i botës së tretë, por në realitet një mrekulli teknologjike falë rezervave të bollshme të një metali të quajtur vibranium. Lideri i Wakanda-s vdes dhe vendin e tij duhet ta zërë T’Challa, i biri, i cili jo vetëm do të trashëgojë postin, por edhe fuqitë e panterës së zezë. Ngjan si një film tipik superheronjsh, dhe është, për minutat e para. Më pas fabula shpaloset mrekullisht në një dramë politike që eksploron problemet e sotme të emigracionit, racizmit, prindërimit, patriotizmit dhe zonës gri mes të mirës dhe të keqes. Jemi në 2018-n fundja, kush do më filma bardhë e zi? (Përgjigje: Askush)

Si produksioni i parë me një kastë aktorësh thuajse tërësisht me ngjyrë, me përjashtim të Andy Serkis dhe Martin Freeman, “Black Panther” mezi u prit nga fansat dhe në momentin që filloi të shfaqej në kinema, radhët e pritjes u bënë të papërballueshme. Këtu në Tiranë, ditën e premierës, ishte e pamundur të hyje në sallë pa shkuar orë të tëra më herët për të tërhequr biletat. Në botë ndodhi diçka e ngjashme. Filmi theu çdo pritshmëri fitimi dhe përshtypjet janë universalisht të mira.

Bëjini vetes një nder dhe shkoni menjëherë të shihni
Okoje

Personazhet janë të shkruar jashtëzakonisht mirë (dhe tmerrësisht seksi). Kemi T’Challa, një lider i dyjëzuar, i papërvojë; Killmonger, ‘i keqi’ i historisë me të shkuarën më interesante në gjithë historinë e kohës; Nakia, ish e dashura spiune e T’Challa, që ka në mendje vetëm të mirën e botës; Shuri, motra e T’Challa, një gjeni teknologjie, edhe pse adoleshente; Okoje, roja personale e mretit, me kokën qerose më të bukur që kam parë ndonjëherë.

Bëjini vetes një nder dhe shkoni menjëherë të shihni
Erik Killmonger

Simbolizmi në film spikat po aq sa kostumi i ngushtë i panterës. Fraza “Wakanda përgjithmonë” rezonon përgjatë gjithë filmit, simbol patriotizmi, detyra ndaj kombit dhe patriotizmi. Paraardhësit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në film, edhe pse janë e shkuara. Kjo vendosje shërben si një kujtesë e vogël në cep të mendjes se shumë gjëra u vendosën për ty, para se të lindje, jashtë kontrollit tënd. Dy historitë e dashurisë, ajo mes T’Challa dhe Nakia, dhe Okoje dhe W’Kabi, janë tërësisht anësore. Madje, përmenden shkarazi nja dy herë. Ishte si një puhizë e freskët ajri. Lajme flash: Jo çdo film duhet të jetë për dashurinë!

E gjithë përvoja, të paktën për mua, ishte ndër më të mirat. Gjej rastin të falenderoj djalin e vogël ca rreshta më lart ndenjëses sime, që ishte aq i mërzitur për T’Challa, sa qau dhe iu ankua prindërve. E bëri mbrëmjen më të veçantë.

Bëjini vetes një nder dhe shkoni menjëherë të shihni

“Black Panther” e gjeni në gjithë kinematë e kryeqytetit. 

Alberta Kamenica
Gazetare

MOS I HUMBISNI