Fashion News

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

Shkruar nga Anabel

5 Gusht 2019

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

Kjo është Valentina Sampaio dhe është modelja e parë transgjinore që do të bëhet pjesë e Victoria’s Secret. Ndonëse Victoria’s Secret dhe kompania mëmë L Brands nuk kanë komentuar ende për vërtetësinë e këtij lajmi, postimet e modeles në Instagram – ku shkruan se është pjesë e setit fotografik të linjës PINK të Victoria’s Secret – të bëjnë të mendosh se Sampaio është modelja e parë transgjinore që pranohet.

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

“Jam e sigurit që ata po përpiqen të gjejnë mënyra të reja për të sjellë shfaqjen, e cila është shfaqja më e mirë në botë,” tha ajo për Daily Telegraph në Australi referuar anullimit të sfilatës së përvitshme të Victoria’s Secret.

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

Valentina ka lindur në Aquiraz, Ceará, një fshat peshkatarësh në Brazil. Modelja ka qenë në kopertinën e Vogue dhe është imazh i L'Oréal. Ajo lindi e seksit mashkull, por kur ishte tetë vjeç psikologët e përcaktuan si transgjinore. Në moshën dhjetë vjeçare, mori emrin Valentina.

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

Pjesëmarrja e saj në fushatat e Victoria’s Secret është një hap përpara jo vetëm në karrierën e modeles, por edhe të kompanisë, që së fundmi është kritikuar ashpër në lidhje me mungesën e diversitetit.

Njihuni me modelen e parë transgjinore të Victoria’s Secret

Edward Razek – krijuesi i hershëm i linjave të Victoria’s Secret, i cili për më shumë se 15 vite ka zgjedhur të gjitha modelet – u shpreh se “në shfaqje nuk mund të bëheshin pjesë modelet transgjinore” sepse sipas tij, “shfaqja ka për qëllim të jetë argëtuese dhe është fantazi”.

Sigurisht që një koment i tillë nuk pritej nga dikush që është cilësuar nga Forbes në vitin 2007 si një nga pesë njerëzit më të rëndësishëm në modeling, ndaj kritikat e ashpra nuk munguan. Më pas, Razek kërkoi falje dhe theksoi se “modelet transgjinore do të jenë me patjetër pjesë e Victoria’s Secret”.

MOS I HUMBISNI