KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Maska për fytyrë dhe flokë

Unë ju garantoj që këto 5 maska bëjnë mrekulli për lëkurën

10 Tetor 2018

Në disa artikuj të mëparshëm, kemi folur për vetitë mrekullibërëse të vajit të kokosit, duke filluar nga riparimi i flokëvë të thatë e të dëmtuar, pastrimi i lëkurës nga qelizat e vdekura, hidratimi e deri tek rigjenerimi total i lëkurës së fytyrës, flokëve dhe trupit.

Megjithatë kohëve të fundit disa ekspertë theksojnë që vaji i kokosit mund të dëmtojë lëkurën nëse nuk përdoret siç duhet, ndaj ju këshilloj që të përdorni vajin monoi, vaj natyral i nxjerrë nga fruti i kokosit i cili përmban lule të freskëta tiara.

Monoi është i aftë të luftojë rudhat, aknet, pikat e zeza, lëkurën e thatë dhe të yndyrshme. Në Shqipëri e kam gjetur tek produket “HEI-POA”, të cilat kanë si bazë të tyre këtë përbërës natyral.

Maskë për hidratim dhe antirudhë:
- 1 avokado
-  4 lugë monoi
-  2 lugë pluhur lajthish të grira.

Përgatitja: Bëhen bashkë gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene. Më pas aplikojeni në fytytë për 15 minuta dhe më pas pastrojeni me ujë të vakët.

Maskë për të parandaluar aknet:
- 3 legë tërshërë
- pak ujë i ngrohtë
- 1 lugë gjelle me monoi 

Përgatitja: Pasi t’i keni bërë bashkë përbërësit, masazhoni lëkurën me lëvizje rrethore për 5 minuta. Më pas si gjithmonë pastrojeni me ujë të vakët dhe thajeni mirë.

Maskë për eleminimin e pikave të zeza:
- 1 lugë sodë buke
- monoi 

Përgatitja dhe aplikimi është njësoj si më sipër/ Koha e mbajtjes në lëkurë 5 minuta.

Maskë për largimin e yndyrës:
- 2 lugë gjelle monoi 
- 1 lugë gjelle kos

Maskë për lëkurën e thatë:
- 2 lugë çaji me mjaltë
- 1 lugë çaj jeshil
- monoi 

MOS I HUMBISNI