KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Kuzhina

A duhet t'i konsumojmë qepët dhe në cilat raste duhet të heqim dorë prej tyre?

24 Shtator 2018

Qepët janë një nga ushqimet më të diskutueshme tonat. Edhe i dashurojmë për shijen që i japin gatimit a vaktit tonë, por në të njëjtën kohë i trembemi aromës së saj. Si fillim për gjithë adhuruesit e tyre kemi një lajm të mirë. Mund t’i përdorni kudo që nga sallatat tek burgerat dhe shija do të jetë po njësoj.

Gjithsesi, fakti që mund t’i shohim gjithandej nuk e zbeh kuriozitetin e pyetjes: A janë qepët të shëndetshme?

Që ta dini njëherë e mirë, po! Janë të shëndetshme dhe konsumimi i tyre vjen me shumë avantazhe. Niveli i lartë i antioksidantëve ndihmon në uljen e shanseve për kancer dhe mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Përveç kësaj, qepët kanë fuqinë që lehtësojnë dhimbjet dhe ushqejnë bakteret e mira që i duhen trupit.

Rasti i vetëm kur duhet të hiqni dorë nga konsumimi i qepës është nëse vuani nga refluksi i stomakut. Pas super vaktit në të cilin qepa s’duhet të mungojë, duhet vetëm të lani dhëmbët dhe të vazhdoni me planet tuaja.

MOS I HUMBISNI