KESHILLA PER BLERJET TUAJA
Social Buzz

Para se të lyeni shtëpinë, mësoni si ndikojnë ngjyrat në humorin tuaj!

14 Shtator 2018

Kur hyni në një dhomë të lyer me ngjyrë blu të fortë, me siguri ndjeni një ndjesi qetësia që ju pushton gjithë qënien tuaj. Epo, na lejoni t’ju themi se e gjithë kjo nuk është thjesht një rastësi. Ngjyrat ndikojnë në humorin tonë shumë më tepër nga çfarë mund të mendojmë ne.

Ngjyra e një dhome është e lidhur në mënyrë të drejtëpërdrejtë me emocionet e një njeriu. Nga studimet e kryera, ekspertët arritën në përfundimin se ngjyrat pastel, si jeshilja e hapur, lejlaja apo bluja në një dhomë na bën të ndihemi të qetë. Ndërsa e verdha, portokallia apo roza na bëjnë të ndihemi më të gjallë dhe të ekzaltuar.

Nëse keni menduar ndonjëherë t’i lyeni muret me ngjyra të errëta, mos e bëni: do të ndiheni të mërzitur gjithë kohës, edhe pa arsye.

Përveç kësaj, përdorimi i ngjyrave të errëta do ta bëjë dhomën tuaj të duket më e vogël dhe më e mbledhur, por nëse kjo është ajo që doni, gjithçka është në rregull.

MOS I HUMBISNI