KESHILLA PER BLERJET TUAJA
TV Mania

Çifti shqiptar shpjegon pse zgjodhën të kërcenin 10 minuta para lindjes

14 Shtator 2018

Pak kohë më parë, dietologia Diola Dosti Baftiu shpërndau në profilin e saj në Facebook një video ku shfaqej duke kërcyer me bashkëshortin, 10 minuta para se të lindte. “Ai momenti kur gjinekologu qëllon të jetë burri yt dhe kërcimtar i zoti. Lëvizjet e tilla ndihmojnë në qetësimin psikologjik dhe lindje më të shpejtë. Theksoj janë ushtrime të bëra 10 minuta para lindjes së vajzës sonë të tretë. Faleminderit doktor obstetër/gjinekolog Dardan Baftiu” shkroi ajo në videon që emocionoi ndjekësit.

Të ftuar në emisionin e pasdites “Rudina” në Tv Klan, çifti shpjegoi pse zgjodhën të kërcenin dhe ç’të mira të tjera i sjell kjo metodë nënës, përveçse qetësimit psikologjik.

“Këshillohet metoda e topit, ku merret një top plastik dhe gratë shtatzënë hidhen sipër tij vazhdimisht. Tjetër metodë më e mirë në fakt është vallëzimi. Duke bërë ulje-ngritje, nëna ndihmon fëmijën që të zbresë poshtë. Kishim gjithë pasditen që kërcenim dhe 10 minutat e fundit menduam ta regjistronim”, thotë gjinekologu dhe bashkëshorti i saj, Dardan Baftiu.

Pra, para se të përgatitemi për të sjellë në jetë bebushin, le të ndezim muzikën dhe cha-cha-cha.

Videon e plotë e shihni këtu.

MOS I HUMBISNI