Metropolitan > Sport

Mbyllja spektakolare e ‘Rio 2016’: Ja shteti që triumfoi

Numri më i madh i medaljeve të arta për SHBA-në.

 Read in English
Shikoni fotot e tjera!    v      

Të dielën Lojërat Olimpike “Rio 2016” patën mbrëmjen e e tyre të fundit, me një ceremoni mbylljeje mbresëlënëse. Flaka olimpike u shua në stadiumin “Maracana” mes një spektakli madhështor fishekzjarresh e karnavalesh por, fatkeqësisht, më nje stadium gjysmë bosh për shkak të shiut që përfshiu kryeqytetin brazilian. Stafeta për Lojërat Olimpike 2020 i kaloi kryeqytetit të Japonisë, Tokios.

Me përfundmimin e Lojërave Olimpike u bë edhe bilanci i fituesve. Në vend të parë u rendit SHBA-ja me 46 medalje të arta, e cila u ndoq nga Britania e Madhe me 27 të tilla dhe Kina me 26. Shfletoni galerinë për të parë momentet e ceremonisë së mbylljes.

Burimi: BBC/ Përshtati: Kristi Tashi