Për këto ushqime mezi presim të vijë vera!

Të freskëta dhe të lehta!

 Read in English
Shikoni fotot e tjera!    v      
Speca të skuqur
Aroma që mbush rrugët e qytetit.
Fërgesa me gjizë dhe speca
Kunguj me kos
Taratori që të shpëton gjithmonë kur s'ke nerva të gatuash
Japrakët
Misra të pjekur
Ose misër i zier
Për çdo shije.
Akullore pafund!
Shalqi i kuq, i shkrifët dhe i ëmbël
Patëllxhanë të mbushur
Rrush!
Sallata me domate dhe kastraveca
Ose domate dhe kastravec në vend të frutave.

Po vjen vera. Që do të thotë: pasdite te gjata, të ngrohta, përtace. Por natyra ka menduar për ne dembelët e verës, ndaj çdo verë na jep fruta e perime që mund të gatuhen pa shumë shkencë. Ose dyqane ku mund t’i blejmë dhe t’i shijojmë rrugës. Ose mamin që i qan tavat! Në ka diçka që na nxjerr mallin e verës, janë këto ushqime tipike verore që i gjeni në galeri. Ju ngopshin sytë!

Copyright Anabel.al / Ndalohet ribotimi pa lejen e redaksisë.

Artikuj të ngjashëm